Святий преподобний Феодосій Манявський
  • Нед, 11/27/2011 - 20:32

15 липня 2004 року на Помісному Соборі наша Свята Православна Церква Київського Патріархату канонізувала двох великих святих, засновників і фундаторів Манявського Хрестовоздвиженського скита Іова і Феодосія, які своїми трудами і подвигами просяяли на всю Карпатську Русь-Україну.
В доленосний для святого Православ'я час було засновано Манявський скит і першим його ігуменом став Іов Княгиницький. У 1606 р. преподобний Іов поселився поблизу Краснополя в «кущі під смеречієм» під горами Карпат. Згодом до нього стали приєднуватись інші ченці, які шукали справжнього чернечого подвигу. Коли помножилась братія, то Іов, будучи не в священичому сані, став шукати такого ченця, який би міг священнодіяти та відправляти для братії богослужіння. Жереб впав на диякона Феодосія, який, за свідченнями, був племінником Іова. Після рукоположення в ієромонаха, на прохання Іова Феодосій стає першим ігуменом Манявського скита. Вручаючи жезла ігумену Феодосію, преподобний Іов сказав: «Будь пастирем і учителем стада цього, зібраного Богом. Ти єси ієромонахом і духовником нашим, тобі подобає бути ігуменом, а я буду тобі по моїм силам помагати поки буду жити».
Так засяяла в українському Афоні священна двоїця, що прославила чернечими подвигами весь карпатський край і всю Україну. 1620 р. Константинопольський патріарх Тимофій та Олександрійський Кирило Лукаріс надають скиту, який на той час вже мав 40 ченців-подвижників, статус ставропігійного монастиря.
Під документами Київського православного собору 1628 р. ми зустрічаємо підпис ігумена Феодосія Манявського: «Многогрішний Феодосій, ігумен Скитський і Угорницький, Прот (старший) монастирем воєводства Руського, Белзького і Подольського власною рукою». З цього підпису можна зрозуміти, що в часи ігуменства Феодосія Манявській обителі стала належати велика кількість монастирів на заході України, в теперішніх землях Польщі та Румунії. Відомо, що до заснування Манявського монастиря мав причетність і преподобний Іван Вишенський, захисник православної віри та подвижник Афону.
Пам'ять святого Іова Манявського (Княгиницького) - († 29 грудня ст. с., 11 січня н. с.).
Пам'ять святого Феодосія Манявського - († 24 вересня ст. с., 7 жовтня н. с.).
Пам'ять святих Іова і Феодосія Манявських - (25 червня ст. с., 7 липня н. с.).

Історична довідка про Манявський скит.

Скит Манявський - православний монастир, заснований Іовом Княгиницьким у 1606 р. біля с. Манява (Богородчанський район Івано-Франківська область).
З 1621 р. монастир був обнесений кам'яним муром з оборонними вежами, за якими ховалися жителі навколишніх сіл під час нападів турків і татар.
У 1785 був закритий австрійським урядом.
Був одним із осередків культурного життя в Галичині. Мав велику бібліотеку, славився головним іконостасом, виконаним українським живописцем Ю. Кондзелевичем. Пізніше іконостас знаходився в церкві с. Богородчани.
З 1923 т. зв. «Богородчанський іконостас» зберігається в Українському Національному музеї (Львів).
1980 року відкрито історико-архітектурний музей.
28 травня 1998 року було відкрито Манявський Хресто-Воздвиженський чоловічий монастир Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату.