Святитель Василій Великій. Настанова священику, якому належить звершувати святу Літургію
  • Птн, 04/12/2013 - 17:59
Намагайся священику бути бездоганним служителем, правдиво навчай слову істини. Ніколи не приступай до церковного служіння, якщо з ким-небуть знаходишся у незгоді, щоб Дух Святий не покинув тебе в день служби. Не судися і не сварися в цей день, а, перебуваючи в церкві, молися і читай поки не прийде час звершити Божественне таїнство, і тоді у покорі та з чистим серцем приступи до святого престолу, при цьому не озираючись навколо, а з трепетом і страхом предстань перед небесним Царем. Не спіши і не скорочуй молитов, щоб догодити людям. Не на них зважай, а зверни погляд свій до присутнього тут Царя і небесних сил біля Нього. Будь достойним виконавцем святих правил. Не служи з тими, котрим це заборонено. Дивись, перед Ким стоїш, як служиш і кого причащаєш. Не забувай Господніх заповідей і настанов святих Апостолів, які говорять: Не давайте святого псам і не кидайте перлів ваших перед свиньми (Мф. 7: 6). Стережiться псiв тощо (Флп. 3: 2). Дивись, щоб не впасти, боячись людини, і не давай Сина Божого в недостойні руки. В той час не бійся земних вельмож і навіть того, хто носить корону. Тих, хто достойний Божественного причастя, причасти задарма, як задарма і сам одержав; а тих, кому Божественними правилами це заборонено, не причащай, бо вони як язичники, і якщо не навернуться, горе і їм, і тим, що причащають їх. Дивись (даси за це відповідь), щоб через твою легковажність не торкнулася святих дарів миша або що-небудь інше, щоб дари не зіпсувалися, щоб від диму не почорніли, щоб до них не торкнулися руки нечестивих і недостойних. Якщо завжди будеш мати в умі це і подібне, то будеш здатним спасти себе і тих, кого повчаєш.

Примітка:
[1] Цю настанову святий Василій склав в 375 році, причому копію його отримував кожен священик відразу після рукоположення.

Переклад диякона Івана Шубина.