Священномученик Кипріан і свята мучениця Юстина
  • Нед, 11/27/2011 - 21:01

Священномученик Кипріан та мучениця Юстина постраждали в Никомідії в 304 році.
Святий Кипріан був язичником, родом з Антіохії. Ще з раннього дитинства відданий нечестивими батьками на служіння язичницьким ідолам. З семи років до тридцяти Кипріан навчався в найбільших язичницьких центрах - на горі Олімп, в містах Аргосі і Таврополі, в єгипетському місті Мемфісі і у Вавилоні. Досягнувши висот в язичницькій філософії і чародійстві, був посвячений на Олімпі в жерця.
Коли Кипріан повернувся в Антіохію, то став дуже шанованим серед язичників. Він дивував людей здатністю управляти стихіями, насилати мор і язви, викликати мертвих. Багато людських душ погубив великий жрець, навчаючи їх чародійству і служінню бісам.
В тому ж місті жила дівчина-християнка Юстина. Навернувшись до Христа від язичництва і привівши до істинної віри батька і матір, вона присвятила себе Небесному Жениху і проводила час в пості і молитві, зберігаючи цноту. Коли юнак Аглаїд запропонував Юстині стати його дружиною, то свята мучениця йому відмовила. Аглаїд звернувся до Кипріана і просив його, щоб він, за допомогою чаклунства, схилив Юстину до заміжжя. Але як не старався Кипріан, нічого не міг зробити, тому що свята мучениця молитвою і постом знищувала всі підступи диявольські. Заклинаннями насилав Кипріан на святу діву бісів, що розпалювали в ній плотську пристрасть, але вона проганяла їх силою Хресного знамення і гарячою молитвою до Господа. Навіть один з бісівських князів і сам Кипріан, являючись їй у різних подобах, не могли спокусити святу Юстину, захищеною твердою вірою в Христа. Всі чари зникали, і розбігалися біси від одного вигляду і навіть імені святої діви. Розгніваний Кипріан наслав мор і язви на сім'ю Юстини і на все місто, але і тут був переможений її молитвою. Його розбещеній душі, яка владарювала над людьми і стихіями, відкрилася вся глибина падіння і нікчемності тих, кому він служив. "Якщо ти боїшся навіть тіні Хреста і тремтиш від імені Христового, - сказав Кипріан сатані, - то що ти робитимеш, коли сам Христос прийде на тебе?" Диявол тут же накинувся на жерця, який від нього відрікся, і став бити і душити його. Тоді святий Кипріан вперше випробував на собі силу Хресного знамення і Христового імені, захистившись ними від нападів ворога.
З глибоким покаянням прийшов він до місцевого єпископа Анфіма і віддав на спалення всі свої книги. А на другий день, прийшовши до церкви, не хотів виходити з неї, доки не прийняв Святого Хрещення.
Подвигом свого подальшого праведного життя святий Кипріан стверджував велику силу гарячої віри у Христа, яка викупила його з більш ніж тридцятирічного служіння сатані: через сім днів після Хрещення він був пострижений на чтеця, на двадцятий день - на іподиякона, на тридцятий - висвячений на диякона, а через рік рукопокладений на пресвітера. Незабаром святий Кипріан був возведений в сан єпископа. Священномученик навернув до Христа стільки язичників, що в його єпархії нікому було приносити жертви ідолам, і їх капища були покинуті.
Свята Юстина віддалилася в монастир і була вибрана там ігуменею. Під час гоніння на християн при імператорі Діоклетіані єпископ Кипріан і ігуменя Юстина були схоплені і привезені в Никомідію, де після жорстоких мук були усічені мечем. Воїн Феоктист, бачивши безневинні страждання святих, оголосив себе християнином і був страчений разом з ними. Знаючи про чудесне звернення до Христа святого священномученика Кипріана, що був служителем князя тьми і вірою розірвав його узи, християни часто вдаються до молитовної допомоги святого в боротьбі з нечистими духами.