Сім святих мучеників Маккавеєвих: Авим, Антонін, Гурій, Єлеазар, Євсевон, Алим і Маркел, мати їх Соломонія та учитель їх Єлеазар.
  • Втр, 08/13/2013 - 20:27

Сім святих мучеників Маккавеєвих: Авим, Антонін, Гурій, Єлеазар, Євсевон, Алим і Маркел, мати їх Соломонія та учитель їх Єлеазар (пам’ять 1/14 серпня), постраждали в 166 році до Різдва Христового від нечестивого сирійського царя Антіоха Єпіфана.

Прихильний до еллінського культу Антіох Єпіфан ввів в Єрусалимі і у всій Юдеї язичницькі звичаї. Він осквернив храм Господній, поставивши в нього статую язичницького бога Зевса Олімпійського, якому змушував юдеїв поклонятися.

Багато хто відпав тоді від Істинного Бога. Проте були й такі, які глибоко засмутилися через падіння народу Божого і продовжували вірити в прийдешнє пришестя Спасителя.

Дев’яносторічний старець-законовчитель Єлеазар, який за прихильність до Мойсеєвого закону був засуджений, з твердістю пішов на муки і помер в Єрусалимі. Таку ж мужність проявили учні святого Єлеазара – сім братів Маккавеєвих і їх мати Соломонія. Вони були судимі в Антіохії царем Антіохом Єпіфаном, де безстрашно визнавши себе послідовниками Істинного Бога, відмовилися принести жертву язичницьким богам. Старший з отроків, який першим давав відповідь від імені усіх семи братів, був підданий жахливим катуванням на очах у братів і матері; інші п’ять братів один за одним зазнали тих же мук. Залишився сьомий брат, наймолодший. Антіох запропонував святій Соломонії схилити отрока до відступництва, щоб їй залишився живим хоч останній син, але мужня мати зміцнювала і його в сповіданні Істинного Бога. Отрок рішуче відхилив умовляння імператора і так само твердо переніс муки, як його старші брати.

Після смерті усіх дітей свята Соломонія, стоячи над їх тілами, здійняла руки з вдячною молитвою до Бога і померла. Подвиг семи святих братів Маккавеєвих надихнув Юду Маккавея і він підняв повстання проти Антіоха Єпіфана та з допомогою Божою отримав перемогу, очистивши Єрусалимський храм від ідолів.

Про усі ці події розповідається в другій Книзі Макавейській, що входить до складу Біблії. Похвальні слова святим мученикам Маккавеям присвятили отці Церкви – святителі Кипріан Карфагенський, Амвросій Медіоланський, Григорій Назіанзин та Іоан Златоуст.