Пам’ять прп. Миколи Святоші кн. Чернігівського
  • Нед, 11/27/2011 - 21:08

Преподобний Микола Святоша (Святослав), князь Чернігівський, Печерський чудотворець, в Ближніх печерах (+1143), був правнуком великого князя Ярослава Мудрого і сином князя Давида Святославовича Чернігівського (+1123). В деяких джерелах батько преподобного іменується святим. Святоша був Луцьким князем, мав дружину і дітей (дочка його була одружена з Новгородським князем святим благовірним Всеволодом-Гавриїлом (+1138).
17 лютого 1106 року святий князь, залишивши сім'ю, прийняв постриг в Києво-Печерській обителі. Тут Микола-Святоша з великим смиренням проходив послух: три роки працював на кухні, де рубав дрова і носив воду, наступні три роки був сторожем в монастирі. Біля своєї келії святий розвів сад. На свої кошти побудував в монастирі храм Святої Тройці і лікарняну церкву Святителя Миколая Чудотворця, свого небесного покровителя.
Преподобний Микола першим з руських князів, прийняв чернецтво. Він терпляче переносив докори своїх братів за рішення вести життя безмовного послушника. Лікар преподобного, Петро, доводив князю-подвижнику, що подвиг такого послуху зашкодить його здоров'ю. Але раптово лікар сам захворів і зцілився лише за молитвами преподобного Миколи. Тоді Петро також постригся в ченці.
Пройшовши різні види послуху, преподобний Микола наклав на себе обітницю безмовності. Коли святий отримував гроші, то використовував їх для потреб храму, на купівлю книг (через любов до читання) або роздавав жебракам. Святий Микола прославився як миротворець. В 1142 році він примирив чернігівських князів з великим князем Всеволодом.
Незабаром після смерті святого, важко захворів його рідний брат, князь Ізяслав. Ігумен обителі послав хворому волосяницю преподобного. Ізяслав надів її і зцілився.