Офіційна заява щодо переговорів 24 квітня 2013 р.
  • Чтв, 04/25/2013 - 13:30
Вчора у Кіровоградській ОДА відбулись переговори з приводу конфлікту навколо Свято-Володимирського храму УПЦ КП в смт Новоархангельськ. З боку влади в нараді взяв участь голова ОДА Ніколаєнко А. І., від Української Православної Церкви Київського Патріархату - керуючий Кіровоградською єпархією преосвященний Марк (Левків), єпископ Кіровоградський і Голованівський, секретар Управління єпархії прот. Миколай Шутяк та кіровоградський благочинний прот. Андрій Рудик. Московський Патріархат був представлений місцевим єпископом Іоасафом (Губенем), київською адвокатесою Шмарьовою та трьома священнослужителями.
Пошук шляхів вирішення критичної ситуації, спричиненої представниками Московського Патріархату і місцевої влади, розпочався о 17.00 і тривав близько двох годин. В кінцевому підсумку не домовились ні до чого.
Храм і надалі охоронятиме міліція. Вірні Київського Патріархату із настоятелем храму прот. Іллею Совичем будуть молитися на вулиці. Таке рішення, причому за межами своєї компетенції, прийняв голова ОДА. Формальною причиною стала відсутність документів на будівлю храму. Зі слів Андрія Ніколаєнка, у храмі не можуть збиратися люди і здійснюватись богослужіння, оскільки споруда не здана в експлуатацію, як і кіровоградський храм по вул. Карла Маркса (теперішня Велика Перспективна). Однак, як бачимо, це не перешкоджає проводити в останньому богослужіння.
Крім того, пан Ніколаєнко сказав: «Я вже звернувся до мецената, який будував храм, із проханням узаконити споруду». Ця дія очільника області викликає масу питань. Хто уповноважив чиновника звертатися до жертводавця від імені громади? Чому жертводавець не названий? Храм будувала громада чи жертводавець? Яке право має жертводавець розпоряджатися майном громади? Сумнівні методи, сумні наслідки.
Хочемо нагадати, що громаду в смт Новоархангельськ без її відома, за допомогою брехні та сприяння місцевої влади, минулого року було переведено з Київського Патріархату в Московський. Ці дії громада оскаржила кількома позовами. До сьогодні справи розглядаються в судах різних інстанцій.
Саме тому пропозиція представника влади прихильнику Московського Патріархату щодо виготовлення документації та обіцянка посприяти в цьому викликає сумніви у законності дій та неупередженості влади. Доречніше зупинити беззаконня, повернути громаді Новоархангельська храм, провести там пасхальні богослужіння, дочекатися остаточних рішень судів, а вже після цього сприяти в оформленні будівельної документації.
Але, вочевидь, влада не готова піти на такий крок.